Ktorú si mám vybrať veľkosť?

Menštruačný kalíšok je dostupný v dvoch veľkostiach. Prosím, najprv si dobre zvážte, ktorú veľkosť si objednáte, z hygienických dôvodov nie je možné už použité kalíšky vymeniť.

Veľkosť A má vonkajší priemer 46 mm a dĺžku 50 mm.

Veľkosť B má vonkajší priemer 43 mm a dĺžku 50 mm.

wm-lr-sizes-mooncup-0058

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obidve veľkosti sú zakončené 21 mm dlhou stonkou, za ktorú je možné kalíšok vytiahnuť.

Stonku si môžete zastrihnúť na Vám vyhovujúcu dĺžku.

Veľkosť A je doporučená pre ženy, ktoré už mali pôrod vaginálnou cestou a tiež pre všetky ženy po 30-tke.

Veľkosť B je doporučená ženám, ktoré ešte nerodili, alebo ktoré mali pôrod cisárskym rezom a majú pod 30 rokov.

 
vekdo 30 30+ 
Pôrod nebol B A
Pôrod vaginálny A A
Pôrod cisárskym rezom B A

Väčšina žien po 30-tke potrebuje väčšiu veľkosť kalíška i pokiaľ ešte nerodili. S vekom sa totiž znižuje napätie vaginálnych svalov a kalíšok menšej veľkosti tak nemusí dobre tesniť. Niektoré športy a aktivity, ako napríklad jóga, pilates alebo tanec, udržujú vaginálne svaly pevné. Pokiaľ sa niektorej z týchto aktivít venujete veľmi intenzívne, vezmite to do úvahy pri výbere veľkosti kalíška.

Výnimky:

V prípade, že pôrod bol cisárskym rezom, nie je pošva tak uvoľnená ako u žien, ktoré rodili fyziologicky. Bolo by preto vhodné zakúpiť si kalíšok menšieho rozmeru.

U žien, ktoré nemajú pravidelný pohlavný styk, dochádza ku zmenšeniu rozmerov pošvy (to je viditeľné už po pol roku bez sexu). Pre ženy, ktoré teda rodili už pred rokmi a práve nemajú pravidelný sexuálny styk, môže byť vhodná veľkosť kalíška B.

U žien, ktoré aktívne športujú je priemer pošvy výrazne užší, pošvové svaly sú pevné. Môže im aj po 30-tke vyhovovať skôr kalíšok veľkosti B.

Môžete sa poradiť so svojím gynekológom. Nezáleží na tom, či pozná menštruačné kalíšky (veľa gynekológov u nás o tejto možnosti zatiaľ nepočulo). Keď mu vysvetlíte, o čo ide, určite Vám dokáže povedať, či je Vaša pošva úzka alebo voľná.

mooncup-tree