Často kladené otázky mooncup-logo-dancing-lady

Mýty o kalíšku blog Mooncup UK

1. Nie je kalíšok príliš veľký?

Nie je. Verziu B môžu používať i dievčatá s úzkym pošvovým vchodom.

2. Existujú ešte ďalšie typy menštruačných kalíškov ako je Mooncup? Aký je medzi nimi rozdiel?

Existuje skutočne niekoľko typov menštruačných kalíškov - silikónové The Moon Cup, Diva Cup a Lunette, ďalej Keeper, ktorý je vyrobený z prírodnej gumy a mäkký jednorázový kalíšok Softcup.

Medzi silikónovými kalíškami nie je takmer žiadny rozdiel. Všetky tri typy sú z lekárskeho silikónu, všetky boli schválené americkou FDA (úradom pre liečiva a potraviny amerického ministerstva zdravotníctva), veľmi sa nelíšia ani vo veľkosti. The Moon Cup sa vyrába v USA, Diva Cup v Kanade a Mooncup vo Veľkej Británii. Preto sa líšia cenou. Mooncup sa nedováža tak z ďaleka, a preto je z týchto troch najlacnejší.

Hlavný rozdiel kalíška Keeper je v tom, že je vyrobený z prírodnej gumy, na ktorú je veľa ľudí alergických. Pokiaľ si nie ste istá, ako je to s Vami a alergiou na latex, zvoľte radšej Mooncup alebo iný silikónový kalíšok.

Jednorázový kalíšok Softcup má oproti ostatným jednu veľkú nevýhodu a to je fakt, že je iba na jedno použitie. Nie je teda ekologicky ani ekonomicky výhodnejší ako tampóny alebo vložky.

3. Keď nemám možnosť kalíšok vyvariť (napríklad na cestách), môžem použiť nejakú dezinfekciu?

O použití dezinfekcie sme sa radili aj s gynekologičkou, aj s výrobcom. Áno, dezinfekciu namiesto vyvarenia použiť môžete. Pokiaľ zvolíte dezinfekčný roztok z lekárne (Desident, Milton), umyte kalíšok po jeho použití ešte poriadne vodou. Dezinfekcia by na kalíšku nemala ostať, jej zbytky by mohli negatívne pôsobiť na prirodzenú flóru v pošve. V každej lekárni sú dostupné i dezinfekčné tabletky Milton, ktoré sa rozpúšťajú vo vode. Pokiaľ ste ale na cestách, nie sú tieto tabletky veľmi praktické. Jedna sa totiž rozpustí v 5 litroch vody. Kto z nás so sebou na cesty vozí kýblik...

4. Nemôže sa stať, že krv natečie späť do maternice?

Nie! Potvrdí Vám to i Vaša gynekologička. Krv odchádza úzkym miestom medzi maternicou a pošvou a rozhodne sa nemôže stať, že by natiekla späť do maternice. V noci sa tiež časť krvi zhromažďuje v pošve (ráno si to všimnete, keď idete na záchod) a táto krv sa v pošve nijako nezráža a nemôže Vám ublížiť.

5. Môžu kalíšok používať aj dievčatá, ktoré ešte nemali pohlavný styk?

Panny v zásade kalíšok používať môžu – v panenskej blane sú otvory. Nimi vyteká menštruačná krv a nimi si môžete taktiež zaviesť tampón. Veľkosť týchto otvorov je ale veľmi individuálna a je možné, že Vám kalíšok zaviesť nepôjde, alebo bude vkladanie a vyberanie bolestivé. Pokiaľ môžete bez problémov používať tampóny väčších rozmerov ako je mini, tak Vám pravdepodobne bude i kalíšok (veľkosti B) vyhovovať. Pokiaľ nie, radíme Vám s kúpou kalíška počkať.

6. Dobrý deň, nikde som nenašla informáciu, či sa kalíšok môže používať i pri zavedení vnútromaternicového telieska. Teliesko má také vlákno, ktoré voľne visí do pošvy (asi 2 cm), aby sa zase dalo vybrať. Obávam sa, aby to vlákno nenarušovalo vzniknutý podtlak, a aby kalíšok fungoval.

Kalíšok môžete používať i pri zavedení vnútromaternicového telieska. Vlákno podtlak nijako nenaruší a ani nijako inak by ste s používaním kalíška pri zavedenom vnútromaternicovom teliesku nemali mať žiadny problém.

7. Je balenie, v ktorom kalíšok posielate, diskrétne? Ak si dám zásielku poslať do zamestnania, nedozvie sa každý, čo je vo vnútri?

Kalíšok posielame v bielej bublinkovej obálke, na ktorej uvádzame iba spiatočnú adresu na meno Jana Jamrišková SARINČEK.Preto sa nemusíte obávať, že by sa o obsahu Vášho balíčka dozvedel niekto ďalší.

8. Dočítala som sa na Vašich stránkach a v návode o gyn. nezávadnosti, o problémoch, o ich riešení. To je všetko v poriadku. Čo však neuvádzate, je problém so vzduchom alebo podtlakom v pošve. Nehrozí v tejto súvislosti embólia či možnosť srdcového ochorenia (i infarktu) tak, že sa vzduch dostane pošvou do maternice a z maternice nejaká bublinka vzduchu ďalej do tela? Môže to byť tiež len zlý pocit, ale po zavedení kalíška mám pocit, akoby sa mi práve do pošvy dostal vzduch, ten sa drží v podbrušku a to vytvára bolesť.

V žiadnom prípade nie je možné, aby došlo k embólii, lebo kalíšok je o dosť väčší ako priemer hrdla maternice. Kalíšok nemôže pôsobiť ako pumpička, ktorá vháňa vzduch dovnútra - to by musel kalíšok maternicové hrdlo pevne obomknúť.

Pošva nie je chránená proti prítomnosti vzduchu, vzduch je v pošve bežne. Už veľa rokov sa používajú vnútromaternicové telieska, ktoré sa zavádzajú priamo do maternice a ani u nich nebezpečie embólie nehrozí.

Zavádzate kalíšok správne? Ak po zavedení kalíšok cítite, môžete ho mať v zlej polohe.

Vzduch cítiť nemôžete, v žiadnom prípade sa vzduch z pošvy nemôže dostať do brucha, ktoré by Vás potom bolelo.

Používaním kalíška si v žiadnom prípade nemôžete ublížiť. Používanie Vám nemusí z rôznych dôvodov vyhovovať, ale nebude Vám po jeho použití zle z fyziologických dôvodov. Pri tampónoch je situácia iná, tampón môže utesniť hrdlo maternice a tak spôsobiť vážne problémy a tiež vysušuje maternicovú sliznicu. Ani jeden z týchto problémov sa u kalíška nevyskytuje.

MUDr. Marcela Bittnerová

9. Tampón mi pripadá prírodnejší. Prečo všetci používajú tampóny a nie kalíšky?

Pretože kalíšok sa iba od roku 2002 vyrába z hypoalergenného silikónu a je vhodný pre všetky ženy (i pre tie, ktoré sú alergické na gumu). Tampóny sú už na trhu dlho a majú veľkú reklamu. Ale opýtajte sa svojej gynekologičky, čo si o tampónoch myslí. Zistite si, koľko gynekológov skutočne tampóny doporučuje! Informujte sa, čím je tampón napustený (ako ovplyvní vaginálne prostredie). A vedeli ste, že na syndróm toxického šoku, ktorý tampóny môžu spôsobiť, sa dá aj zomrieť?

10. Neušpiním si oblečenie, keď si počas dňa budem kalíšok vyberať a čistiť napríklad na toalete v zamestnaní?

Nie, pretože v kalíšku je podtlak, ktorý počas vyberania síce rušíte, ale jeho „dozvuky" premiestnia krv, ktorá by vytiekla v nasledujúcich okamihoch, do kalíška. Môžete niekoľko minút čistiť kalíšok a nemali by ste sa ušpiniť. Zo začiatku môžete pre istotu použiť toaletný papier alebo servítku, kým nadobudnete potrebné skúsenosti.

boxes2mooncup-0008_ret